Milí zákazníci, nová prodejna na Ostravici v Beskydech zatím funguje v omezeném režimu, pravidelná otevírací doba bude od 7.3. do 27.4. ve dnech čtvrtek - pátek - sobota.

Wayusová ceremonie

Wayusa pro rituály, ceremonie

Když se u nás řekne ceremonie, obřad nebo rituál, co si představíte? V naší kultuře máme taková označení spojena nejčastěji když je svatba nebo pohřeb. Případně nějaký přechodový rituál nebo rituály spojené s narozením dítěte. V alternativnější komunitě se dá narazit na kakao rituál, ale i čajový obřad. A tady už se blížíme...

Indiáni mají rituálů hodně, lépe řečeno hodně aktivit a činností vnímají jako rituální, odráží v nich určitá pravidla jejich ritualistiky, dělají je dle tradičního postupu víceméně stejně klidně i po staletí.  

Wayusa hraje v životě mnoha kmenů Amazonie důležitou roli. Samozřejmě se tedy setkáme i s činností, kterou můžeme nazvat wayusový rituál nebo wayusová ceremonie.

Jak probíhá wayusová ceremonie?

Následující popis je velmi zjednodušený a vychází z tradice Kičua, Kichwa z Ekvádoru. Podobné rysy ale najdeme i v Peru, kde se ale více rozdělují mužské a ženské role a nádobí, resp. misky, které se používají k pití wayusy. 

Každé ráno, ale opravdu brzy ráno, vlastně ještě v noci, nejmladší žena z rodiny/ osady připraví wayusu na ohni pro všechny ostatní. Oheň často hoří celou noc, nebo alespoň doutná, a Wayusa může být předpřipravená z večera. Indiáni totiž mají rádi velmi silnou chuť wayusy, takže nějaké krátké povaření by je neuspokojilo. Co znamená "velmi silná chuť wayusy"? Znáte čínský čaj puerh / pchu-er? Tak i silnější... 

Když je wayusa v noci hotová, nejpozději kolem 4 hodiny ranní. Mladá žena ostatní budí s právě dovařenou wayusou. Všichni se hned sejdou u ohně se svou miskou, ze které popíjí wayusu. Rozmlouvají, sdílí sny, staří předávají mladým moudra, povídají si velmi hluboce i prakticky. Pokud někdo nechce sdílet, pije wayusu tak dlouho, až mu wayusa otevře hrdlo a i on se rozpovídá. Je důležité, aby si nikdo do nového dne nebral nic, co by ho trápilo nebo co by zůstalo nevyřčeno. Wayusová ceremonie končí s prvními paprsky slunce. 

FOTO: Ruku Samay ecolodge, Míša a Agustin Grefa, Ekvádor