Naše nová prodejna v Beskydech je od května otevřena 7 dní v týdnu. Obchůdek a pražírna Madam Cacao, Ostravický Dvorek, Ostravice.

Co je Wayusa

Wayusa je čaj. Nebo Wayusa není čaj?

Znalci čaje možná zvednou obočí. A právem. Wayusa opravdu není čaj. Pouze se tak nazývá pro zjednodušení, aby její účel pochopilo více lidí, resp. zákazníků. Někdy se řadí mezi "nečaje", což je vlastně přesnější.

Čaj pochází z čajovníku. Wayusa jsou listy stromu, konkrétně Cesmína Guayusa, lat. ilex guayusa, jednoduše cesmína wayusa.

Yerba Maté vs. wayusa

Možná znáte Cesmína Paraguayská, tedy Yerba Maté. Yerba Maté je velmi populární v Brazílii, hlavně jižní Brazílie, Argentina a Paraguay. Wayusa je tedy příbuzná Maté, jsou to cesmíny.

Proto se také zažilo několik obchodních názvů, jako třeba Maté z Amazonie, indiánské maté nebo maté od indiánů. Ekvádorské maté. Případně rovnou Maté wayusa nebo Wayusa maté.

No a aby těch názvů a možných označení nebylo málo, tak ani název "Wayusa" není úplně samozřejmý. Různé indiánské kmeny ještě podle svého jazyka nazývají wayusu různě, například Wais/ Waysa/ Guaysa. A to platí pro Ekvádor i část Peru, kde roste. V Brazílii se s Wayusou již v podstatě nesetkáte, nebo opravdu extrémně vzácně.

K čemu je Wayusa

Wayusa je tedy především ekvádorská záležitost, která se lehce dotýká i Peru. Pro indiány má opravu hluboký význam, je pro ně posvátná a léčivá. Je jako jejich babička, dokonce s ní rozmlouvají a věří v její velkou moc. Při jejím zpracování i popíjení se odehrává mnoho rituálů. Také bývá součástí mnoha ceremonií, kdy má dodávat účastníkům sílu, harmonizovat a otevírat srdce.

Jistě bychom Wayusu zařadili jako energietický čaj, případně energetický nápoj, prostě moderně: přírodní energy drink. Obsahuje kofein a opravdu má povzbuzující účinky. Doporučuje se pít hlavně ráno a dopoledne. Indiáni ji dle jedné z tradic připravují před 4 hodinou ranní, tím začínají den. Sedí u ohně a sdílejí sny, příběhy a moudra. Při rozednění si jdou každý po svém.

Wayusa podle indiánů povzbuzuje i libido. Tedy přírodní afrodiziakum. Také harmonizuje a zařizuje to, žemu říkáme hormonální rovnováha, indiánky prý díky ní nemají výrazné výkyvy hormonů. Navíc se u ní někdy uvádí, že se jedná o adaptogen, tedy látku, která funguje podle potřeb toho, kdo ji používá.

Nutno říct, že EU pojem "adaptogen" zatím neuznává, ikdyž se na tom už mnoho let pracuje. A také z hlediska legislativy nemůžeme uvádět žádné léčivé účinky wayusy.

Ještě pár zajímavostí ...

wayusa do koupele

Indiáni se ve wayuse koupou. Je prý skvělá na koupel a ocení ji i problematická kůže (ekzém, lupénka a pod.)

Wayusová ceremonie

Probíhá výhradně ráno. Nebo spíš ještě v noci, když se blíží ráno. Sedí se u ohně, popíjí wayusa, nechává se působit její "otevírací" účinek, kdy otevírá témata i hrdla těch, kterým se ani moc mluvit nechce, stydí se či bojí. Pak se mluví, mluví a mluví až do rozednění.

pilchi

Tykev kalabasa je tradiční nádoba na pití Maté. Na wayusu je Pilchi, skořábka různých velikostí od maličkých až po misky do obou dlaní. Některé kmeny rozlišují tvary pilchi podle toho, zda je určena pro muže nebo pro ženy. Také je různě zdobí vyřezávanými ornamenty, což je dost pracné, protože pilchi je velmi tvrdá.

Některé kmeny mají také unikátní keramiku na pití wayusy. To je ovšem velká vzácnost, nicméně se dá i u nás sehnat. @ Martin Pávek

STARÉ STROMY

Čím starší, tím lepší. Přesně tak to je s wayusou. Např. Shayary Wayusa používá stromy staré nejméně 7 let, ideálně mnohem více. Ty nejstarší stromy jsou nejmoudřejší, a my se přece od nich chceme učit...

Wayusa s Camu Camu

To je náš tajný recept, který jsme právě odtajnili :-) Zkuste si do hrnečku wayusy přidat lžičku sušeného ovoce camu-camu. Co to udělá? Zkuste, my tomu říkáme amazonská whisky :-)

Kolik se může vypít wayusy?

Kolik snesete :-) S nadsázkou se říká, že indiáni skoro nic jiného nepijí, než Wayusu. Není to úplně tak, protože wayusa odvodňuje a je tedy dobré ji prokládat vodou. Každopádně indiáni ji opravdu vypijí tak litr denně. V případě cíleného pití wayusy na ceremonii jsou to tak litry dva.

W

A proč rádi píšeme "Wayusa" s velkým "W" - prostě z úcty :-)