Milí zákazníci, nová prodejna na Ostravici v Beskydech zatím funguje v omezeném režimu, pravidelná otevírací doba bude od 7.3. do 27.4. ve dnech čtvrtek - pátek - sobota.

Co je to ceremoniální kakao?

Ceremoniální kakao

Jako prodejci kvalitního kakaa dostáváme často otázku: "Co je to ceremoniální kakao?" Tak se na to pojďme podívat.

Kde se vzal pojem Ceremoniální kakao

Nejprve si pojďme říct jedno: Ceremoniální kakao má hluboký historický, kulturní a duchovní význam.

Jako typ kakaa se označení CEREMONIÁLNÍ KAKAO uvádí spíš nyní, moderně. Dříve se tento pojem nepoužíval tak, jak jej chápeme nyní. Dnes se takto vystihuje určitá kvalita kakaa. V podstatě pro to, aby se prodejci i zákazníci ve světě kakaa více vyznali, ujal se (obecně, nejen u nás) pojem CEREMONIÁLNÍ KAKAO, který ještě více zdůrazňuje kvalitní kakao pro specifické účely, tedy rituální / ceremoniální / zvláštní příležitosti.

Co je ceremoniální kakao

Ceremoniální kakao je označení pro typ kakaa, které je spojeno s rituály a duchovními praktikami po celém světě, vycházejícími pravděpodobně z Mexika, resp. ze Střední a Jižní Ameriky. Tento druh kakaa se odlišuje od běžného kakaa, které známe na vaření, mlsání nebo do pultíkatého hrnečku od babičky.

V různých tradicích a kulturách existuje mnoho způsobů, jak používat ceremoniální kakao, a ty se mohou lišit v závislosti na konkrétních rituálech, tradicích a cílech. Je dobré a důležité znát a respektovat původní kontext a tradice, pokud se rozhodnete zapojit do ceremoniálního užívání kakaa, protože je to opravdu silný nástroj, označovaný také jako "Kakao Medicína".

Ceremoniální kakao má tedy historický význam, nalezlo ale oblibu i v moderní době. Popularita kakaa navíc stále stoupá, zejména pokud jde o kvalitní kakao a kakao z Amazonie. Dnes je používáno při různých rituálech, obřadech a dokonce léčebná sezení a kakao koučink. Je spojeno s duchovním růstem, osobním objevováním a otevíráním srdce.

Má se za to, že ceremoniální kakao má energetické vlastnosti více než běžné kakao a může pomoci při meditaci, zvyšování vědomí a propojení se s vlastním nitrem. 

Výroba ceremoniálního kakaa

Jak se ceremoniální kakao vyrábí? Kvalitní kakaové boby, znalost postupu a trpělivost...

Kakaové boby pro ceremoniální kakao můžou být z několika ekotypů. Slyšela jsem i názor, že ceremoniální kakao je vždy Criollo. To ale tak určitě není. Pouze je pravda, že pro tuto kakao kvalitu se může použít i typ Criollo, které je považováno za nejlepší kakao - to je pravda pouze částěčně. Criollo je běžně dostupné nejkvalitnější kakao, ale existují ještě vzácnější a lepší typy, se kterými se ale neobchoduje a je jich jak šafránu - staré a původní odrůdy kakaa, kterých je extrémně málo. A právě z těch je nejlepší ceremoniální kakao.

Teď tedy k té výrobě: kvalitní kakaové boby přírozeně pěstované, případně kakaové boby přímo z džungle, jsou pečlivě zpracovávány fermentací a sušením. Pak bývají zbaveny tenkých slupek a mlety na mlýnech (tradičně kamených), protože nejčastěji se používají ve formě hmoty. Kakaová hmota tedy není nic jiného, než kakaové boby namleté do jednolité konzistence. Též se používá pojem kakaová pasta.

BIO kakao

Proč některé kakao nemá certifikaci BIO, když je přirozeně pěstované?
BIO certifikát, Fair Trade certifikát a další ukazatele kvality jsou velmi dobré vodítko pro zákazníky. Bezpochyby. Ale může si každá indiánská rodina (nebo prostě malý producent), která chodí pro relativně pár kakaových bobů kamsi do džungle, dovolit koupit si BIO certifikát za desetitisíce dolarů? Nemůže, a to je odpověď.

Každopádně platí, že kvalitní kakao, a zejména ceremoniální kakao, opravdu nemůže být nijak chemicky ošetřované, uměle hnojené, geneticky modifikované. Kakao Criollo a staré odrůdy by dokonce při takovém zacházení pravděpodobně sami odumřely, protože jsou extrémně citlivé. Často k tomu ale prostě chybí certifikát, který by to dokázal.

Jak připravit ceremoniální kakao

O tom ŕaději pojednává samostatný článek :-)

Ceremoniální kakao u nás, zajímavosti

Kvalitní kakao je na našem trhu naštěstí již běžně k dostání, ikdyž zdrojem je spíše internet nebo prodejny zdravé výživy. Za uplynulých 10 let poptávka i nabídka vyrostly natolik, že si již můžeme vybírat. Ceremoniální kakao je ale naštěstí stále specialitka, kterou si musíte vyhledat, a to je dobře :-)

Když jsme ani ještě nevěděli, jaký poklad prodáváme ...

My jsme ceremoniální kakao začali prodávat asi před 10 lety, dováželi jsme ho tehdy od francouzské značky Sol Semilla, původ z Brazílie, a bylo to právě kakao Criollo hmota. Tenkrát se tomu ale ceremoniální kakao ještě neříkalo. Bylo to prostě super kvalitní kakao z Amazonie, které si volně rostlo v džungli a někdo ho sklidil. A jeho cena byla na "tehdejší" dobu "astronomická" :-) Ale naštěstí se našlo dost lidí, kteří tuto nezpochybnitelnou kvalitu ocenili. Ikdyž jsme v té době začali v Praze organizovat první kakao rituály, stále jsme pojem "rituální kakao nebo ceremoniální kakao" nepoužívali. A dokonce jsme s tím ani nezačali my... :-) (Tehdy jako firma Amazonia STEP IN).

Pojem Ceremoniální kakao se velmi rychle rozšířil před několika lety, kdy se jednalo tak trochu o "marketingový název". Najednou opravdu kvalitní kakao bylo označováno jako ceremoniální, aby se odůvodnila jeho vyšší cena a nějak se odlišilo už podle názvu. Ač jsem s tím měla ze začátku "problém", sama jsem toto označení začala po 2 letech používat i pro naše kakao.

Začala se prodávat kakaa s krásnými příběhy. Třeba i kakao s příběhem, který vyprávěl o "od semínka vypiplaných kakaovnících, kterým chodili šamani zpívat, aby jednou mohly být jejich plody používány jako ceremoniální kakao." Super prostě. Přesně to kakao potřebovalo - úctu a jiný náhled.

Takové vypiplané kakao je podle mě ale stejně ceremoniální, jako kakao, co si roste úplně volně v džungli, nikdo ho nezasadil, ale rozhodla o jeho osudu Matka Příroda a Velký Duch. A také oni se o něj starají, hnojí jej a zalévají. Chodí kolem něj jaguáři a létají kolibříci. A s pokorou a respektem k němu přijde indián a sklidí jej. A přesně takové kakao můžete ochutnat u Madam Cacao :-)

Foto: Ruku Samay Ecolodge, Ekvádor, Míša a Agustin Grefa z kmene Kičua, Kichwa