Naše nová prodejna v Beskydech je od května otevřena 7 dní v týdnu. Obchůdek a pražírna Madam Cacao, Ostravický Dvorek, Ostravice.

Je čas na čerstvý fresh a smoothie ze superpotravin ... jahodová sezóna

Co jsou superpotraviny a jak se liší od běžných potravin?

Jaro v plném proudu, léto za dveřmi. A příroda už se činí, už máme třeba jahody, bylinky, květy ... Tedy, zahrádkářská sezóna zahájena, tak si pojďme připomenout, jaké superpotraviny máme na zahrádkách a jaké v Amazonii. A co se hodí k jahodám :-)

Co s tím "naším" skvěle ladí, lahodí a jahodí ...

Nejprve krátké shrnutí ...

superpotraviny, funkční potraviny

Superpotraviny jsou plodiny, které mají vysoký obsah výživných látek, vitamíny, minerály a další složky prospěšné pro lidské zdraví. Jsou prostě bohaté složením. Liší se tedy od běžných potravin v tom, že obsahují vyšší koncentrace těchto prospěšných látek a mají pozitivní vliv na zdraví a vitalitu.

Příklad rozdílů: superpotraviny vs. běžné potraviny:

  • Nutriční hodnota: Superpotraviny jsou ukázkou souladu člověka a přírody. Mají vysoký obsah živin: antioxidanty, minerály, vitamíny, esenciální mastné kyseliny, vláknina a další prospěšné látky. Tyto látky mohou pomoci podpořit imunitní systém, zlepšit trávení a celkové zdraví.

  • Antioxidační vlastnosti: Superpotraviny často obsahují přírodní antioxidanty, které pomáhají proti volným radikálům a snižují riziko oxidačního stresu a zánětů v těle. Obecně se má za to, že antioxidanty mohou mít protirakovinné a protizánětlivé účinky.

  • Vysoký obsah živin a vitalita: Superpotraviny jsou bohaté nejen na vitamíny, minerály a antioxidanty. Jsou to i potraviny obsahující vysoké množství železa, vápníku, vitamínu C, vitamínu K, betakarotenu a dalších látek, které jsou prospěšné a důležité pro správné fungování těla a působí proti únavě.

  • Přírodní původ: Superpotraviny jsou přírodního původu a jsou často organicky, nebo alespoň přirozeně, pěstovány. Někdy rostou zcela volně v přírodě bez jakéhokoliv zásahu kromě sklizně, která musí proběhnout tak, ať nijak nenaruší ekosystém. To znamená, že nejsou geneticky modifikovány, neobsahují umělá barviva, hnojiva, konzervanty ani pesticidy a zachází se s nimi i s přírodou kolem velmi šetrně. Což je zásadní faktor.

Superpotraviny ze zahrádky

Příklady běžných superpotravin, pro které nemusíme chodit daleko: špenát, kapusta, červená řepa, borůvky, mochyně, vlašské ořechy, semínka kopřivy, mladý ječmen, sedmikráska, smrčkové výhonky a mnoho dalšího...

Mezi známé, ale již vzácnější superpotraviny patří: avokádo, para ořechy, chia semínka, baobab, spirulina, červená kukuřice, acai, maca a další ...

Superpotraviny z Amazonie

Mezi superfoods tvoří takovou samostatnou kapitolu superpotraviny z Amazonie (a And).

V Amazonii totiž najdeme opravdu funkční potraviny, které mají oblibu i v jiných světových destinacích jinak bohatých na své lokální superpotraviny. Superpotraviny z Amazonie jsou silné a hodnotné a nastavují vysokou laťku pro mnoho ostatních plodin.

Například:

Acai bobule. Kolem roku 2000 nastal vyloženě boom po acai. "Objevili" jej surfaři. Když se dobře připraví, je to osvěžující lahůdka, která dodá rychlou energii a vlije krev do žil. Jasně, my máme borůvky, ale acai je prostě ještě "o level výš".

Nebo guarana, přírodní nakopávák, který nemá obdoby. Ano, kotvičník je silný, třeba i kola a káva ... ale guarana je TOP :-)

No a to bychom nebyli u Madam Cacao, abychom nezmínili KAKAO. To je prostě pokrm Bohů, tam je všechno :-)

Co do freshe / smoothie k jahodám?

Když už jsme zmínily ty jahody...

Lucuma je k jahodám a banánu skvělá. Je hedvábná, přirozeně sladká. Nutričně pokrm i nápoj výrazně zvedne a chuťově uhladí.
Borůvky a/ nebo acai. Acai se dá sehnat mražené i ve formě prášku. Dodá šťávu.
Maca gelatinizovaná, tedy taková, která není raw. Až tak nezáleží, zda maca černá nebo maca žlutá či jiná. Jen opatrně, ať moc nenabourá chuť. Ale doplní sílu.
Jedlé květy, například zmíněné sedmikrásky. Ideálně koukněte do květinové kuchařky, co zrovna rostě kolem vás.

a..... kakao! Jistě, kakao do všeho :-)

 

Tak na zdraví a krásné jarní i letní dny! :-)

Za Madam Cacao, Míša